Пчелният мед е съставен основно от фруктоза, глюкоза и вода. Той съдържа също така други захари, ензими, минерали, органични киселини, витамини и аминокиселини:
● Въглехидрати. По-голямата част от състава на меда включва въглехидрати – около 80%. От тях, преобладават монозахаридите (фруктоза и глюкоза между 65-75%), както и около 20 други ди- три- и олигозахариди.
● Протеини и аминокиселини. Медът съдържа редица ензими, сред които инвертаза (превръща сложните захари в глюкоза и фруктоза), амилаза (разгражда нишестето в дизахариди), глюкозооксидаза (превръща глюкозата в глюконолактон), каталаза (превръща водородния пероксид в кислород и вода), фосфорилаза (премахва неорганичните фосфати от органичните фосфати).
Медът съдържа осемнадесет свободни аминокиселини, от които най-често срещаните са пролин, лизин, хистидин, аргинин, треонин, аспарагинова киселина, глутаминова киселина, глицин, метионин, изолевцин, левцин, тирозин, триптофан, фенилаланин и др.
● Минерални вещества. В най-голямо количество са калий, натрий, калций, фосфор, сяра, магнезий, желязо, мед.
● Органични киселини. В малки количества – глюконова, ябълчена, лимонена, оксалова, винена, млечна, малеинова, янтарна, пироглутаминова, бензоена, мравчена.
● Витамини. Медът съдържа незначителни количества от витамините рибофлавин, ниацин, фолиева киселина, пантотенова киселина и витамин В6. В състава му също влиза аскорбинова киселина (витамин С).
● Антиоксиданти. Основната групата антиоксиданти в меда са флавоноиди, единият от които, пиноцембрин, е уникален за пчелния мед и прополис. Аскорбиновата киселина и селенът са също антиоксиданти. Пчелният мед не е регламентирано лекарствено средство, обаче хилядолетният опит на народната медицина, както и по-новите проучвания на съвременните клиницисти му отреждат място сред природните продукти с лечебно действие.
Целебната му сила е известна още от древността: той не дразни стомаха и се усвоява лесно от организма, помага при редица заболявания и успокоява нервната система.
В действителност медът е незаменима храна в ежедневното меню на човека. И това се дължи най-вече на забележителния му състав: витамини от групите А, В, С, К, Е, органични киселини, ензимите инвертаза, липаза и много химични елементи, които се срещат в кръвта в съвсем малки количества.
Полезно е да се консумира мед, но в определени количества: до 100 г дневно. Най-приемливо е това да става 1 час преди лягане или 3 часа след хранене.
Медът може да бъде разтворен в топла (не гореща) вода и така да бъде приет от организма.
Тъй като медът е богат на ензими, действието му улеснява функциите на храносмилателните жлези. Той подобрява и съня. Пчелният продукт, съчетан с лимонов сок, мляко или билков чай, помага също при простудни заболявания. На края трябва да се знае, че при консумация на пчелен мед не трябва да се отива до крайности - той не може и не трябва да бъде единствен хранителен източник, т. е. пчелният мед е прекрасно лечебно и хранително средство в комби нация с други храни. Така организмът ще бъде подсигурен с всичко необходимо.
|